Wsłuchiwanie się w muzykę z wykorzystaniem Karnawału Zwierząt Camille Saint-Saëns’a

Karnawał zwierząt (Le Carnaval des animaux) to cykl czternastu miniatur ilustracyjnych. Utwory odmalowują muzycznie między innymi takie zwierzęta i środowiska jak: Kury i koguty, Żółwie, Kangury, Akwarium, Osobistości z długimi uszami, Kukułka w głębi lasu, Ptaszarnia, Łabędź. Całość poprzedza Wstęp i marsz królewski lwa. Zajęcia wykorzystujące ten utwór przeprowadzam zawsze w karnawale jako nasz mały bal karnawałowy. Do odtworzenia na przykład tutaj: Karnawał Zwierząt Camille Saint-Saëns’a

Prezentacja utworu

Zajęcia zaczynam od króciutkiego wprowadzenia. Jednym zdaniem nakreślam postać autora, później przechodzę do samego utworu. Tłumaczę zasady zabawy. Wysłuchamy wszyscy melodii, która jest muzyczną ilustracją jakiegoś zwierzątka. Zadaniem dzieci jest najpierw powiedzenie, jakie to może być zwierzę i uzasadnienie, dlaczego tak myślą. Słuchając Słonia, dzieci często odpowiadają: słoń, niedźwiedź, wilk, goryl. Uzasadniają swoje przypuszczenia takimi określeniami jak: użycie ciężkich, niskich dźwięków czy wolnego tempa.

Po drugim wysłuchaniu dzieci utwierdzają się w swoich odpowiedziach, ale mają również za zadanie powiedzieć, jakie instrumenty słyszą. Następnym krokiem jest podsumowanie. Podanie dzieciom informacji o tym, jaki rzeczywiście tytuł ma dany utwór, oraz jakie instrumenty zostały w nim wykorzystane.

Ruch do muzyki

Trzecim etapem jest ruch do muzyki. Słuchamy utworu i każde dziecko ma za zadanie zaprezentować ruchem, gestem czy mimiką zwierzęcego bohatera kompozycji. Należy jednak często przypomnieć dzieciom, że mają oddawać charakter muzyki: np. jeżeli jest łagodniejsza, to ruchy powinny być równie delikatne, jeżeli są gwałtowne – dzieci mogą wykonywać ruchy stanowcze, bardziej zdecydowane. Szczególnie ważne jest to we Wstępie i marszu królewskim lwa. Duże zmiany dynamiczne powodują niekiedy, że dzieci stają się rozbrykane i zapominają, jaki jest główny cel zabawy.

logo Ti Ti Ta

sekretariat@titita.pl
+48 698 465 775

Rzeszów, ul. Stojałowskiego 6