5 pomysłów na zabawy muzyczne bez instrumentów

Zabawa 1: Chór zwierząt

Ilość osób: minimum 2

Wariant pierwszy
Każdy uczestnik wybiera zwierzątko, które będzie naśladować. Następnie wspólnie wybieramy melodię, którą wszyscy znają. Zabawa polega na tym, że słowa w piosence zamieniamy na odgłosy zwierząt tworząc śpiewające ZOO.

Wariant drugi
Jeśli jest nas więcej (na przykład podczas przyjęcia urodzinowego), to jedna osoba może być dyrygentem i pokazywać, które zwierzątko w danym momencie ma śpiewać, a pozostałe zwierzęta czekają na swoją kolej i na znak od dyrygenta.

Wariant trzeci
Możemy również podzielić się na dwie lub trzy grupy zwierząt, wtedy dyrygent pokazuje na daną gromadę, która ma wykonywać w danym momencie fragmenty piosenki.

Zabawa 2: Muzyczne Memory

Ilość osób: minimum 2
Czas trwania jednej rozgrywki: około 2 minuty

Zabawa polega na odnajdywaniu par - w naszym wydaniu są to klawisze pianina oraz nuta na pięciolinii. Memory możecie pobrać w zakładce: Gry i zabawy muzyczne. A oprócz tradycyjnej wersji przygotowaliśmy dla Was różne pomysły na zabawy z tym zestawem.

Zabawa 3: Sylabowa piosenka

Ilość osób: minimum 2

Uczestnicy zabawy wybierają piosenkę. Zabawa polega na tym, że każdy uczestnik śpiewa po jednej sylabie (jednym dźwięku). Jeśli jakiś gracz pomyli słowa, zaśpiewa więcej sylab niż jedną, wyprzedzi swoją kolejkę lub “zagapi się” - odpada z gry, a pozostali gracze zaczynają piosenkę od nowa. Wygrywa osoba, która wytrwa do końca.

Zabawa 4: Wędrujące rytmy

Ilość osób: minimum 2

Wariant pierwszy
Siadamy w kole, tak aby wszyscy dobrze się widzieli. Pierwsza osoba wymyśla jakiś gest (klaśnięcie, mrugnięcie, tupnięcie, jakiś odgłos itp). Kolejna osoba ma za zadanie powtórzyć ten gest i dodać swój. Następny gracz powtarza dwa poprzednie gesty i dokłada własny. Jeśli kolejka wróci do pierwszej osoby, musi powtórzyć wszystkie gesty i wymyślić kolejny, więc gra toczy się dalej.
Jeśli któryś z graczy pomyli lub ominie jeden z gestów odpada z gry, a następny gracz przejmuje kolejkę (musi powtórzyć wszystkie gesty, które były do tej pory oraz dołożyć swój). Wygrywa osoba, która wytrwa do końca.

Wariant drugi
Uczestnicy mają za zadanie ułożyć nie sekwencję gestów, a sekwencję dźwięków, czyli melodię. Pierwszy gracz musi zaśpiewać jakiś dźwięk, następny powtórzyć i dołożyć swój itd

Zabawa 5: Karnawał Zwierząt

Ilość osób: minimum 2

Zabawa opiera się na suicie Karnawał Zwierząt Camille Saint-Saëns’a. Zabawa polega na wysłuchaniu fragmentu utworu i odgadnięciu jakie zwierzę kryje się pod daną melodią. Następnie uczestnicy zabawy naśladują ruchem tytułowe zwierzę. Więcej o tej zabawie możecie poczytać w artykule: Wsłuchiwanie się w muzykę z wykorzystaniem Karnawału Zwierząt Camille Saint-Saëns’a .

logo Ti Ti Ta

sekretariat@titita.pl
+48 698 465 775

Rzeszów, ul. Stojałowskiego 6